تولید داربست زیستی برای بازسازی بافت و استخوان

پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان با استفاده از نانو ذرات شیشه زیست فعال داربست زیست تخریب‌پذیری را برای کشت سلول و بازسازی بافت در ترمیم بافت‌های آسیب دیده استخوانی شدند.

 
 

به گزارش خبرگزاری مهر، پیوند بافت استخوان که امروزه به عنوان یکی از روش‌های درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد با مشکلاتی نظیر کمبود بافت پیوندی و تخریب و آسیب در محل برداشت بافت و همچنین نیاز به چندین عمل جراحی همراه است.

انگیزه‌های اقتصادی، فراهم کردن آسایش بیشتر بیمار و درمان آسیب دیدگی‌های کلی از مواردی است که باعث شده توجه ویژه‌ای به درمان‌های جایگزین از جمله مهندسی بافت صورت گیرد.

داربست‌ها یکی از اجزای اصلی مهندسی بافت هستند که بعد از قرار‌گیری در بدن از بین رفته و جای خود را به بافت جدید می‌دهند. داربست نانولیفی کامپوزیتی و زیست تخریب‌پذیر طراحی و ساخته شده در این تحقیق با خواص مکانیکی و زیست فعالی بهبود یافته و امکان رهایش کنترل شده دارو، می‌تواند بستر مناسبی را برای کشت سلول‌های استخوانی و تشکیل بافت جدید استخوان فراهم آورد که در نتیجه بکارگیری آن، ترمیم و بازسازی بافت استخوانی تسریع می‌یابد. بعلاوه به دلیل تخریب کامل داربست در محیط بدن، نیاز به عمل جراحی مجدد جهت خارج کردن داربست وجود ندارد.

در این راستا دانشگاه صنعتی اصفهان با اجرای پروژه تحقیقاتی اقدام به طراحی و ساخت داربست نانولیفی تخریب‌پذیر مناسب برای کشت سلول و بازسازی بافت در ترمیم بافت‌های آسیب دیده استخوانی کردند.

برای این منظور از پلیمر زیست تخریب‌پذیر و زیست سازگار پلی کاپرولاکتون استفاده شد. پلی کاپرولاکتون بعد از قرار‌گیری در محیط بدن تخریب شده و محصولات تخریب آن غیر سمی است.

به منظور افزایش کارآیی این داربست، داروی سیمواستاتین (جهت تسریع رشد بافت استخوان) در این نانوالیاف در حضور نانو شیشه بارگیری شد. نتایج آزمون زیست تخریب پذیری و رهایش دارو نشان داد که با استفاده از نانو ذرات شیشه زیست فعال، موفق به طراحی داربست نانولیفی تخریب‌پذیر مناسب برای کشت سلول و بازسازی بافت در ترمیم بافت‌های آسیب دیده استخوانی شدند.

سامانه تولید شده به عنوان داربست حامل دارو و عوامل زیست فعال و همچنین کشت سلول استخوان و بازسازی و ترمیم بافت آسیب دیده استخوانی کاربرد دارد.

/ 0 نظر / 51 بازدید