کلسترول بالا از مادر به فرزند منتقل می شود

نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، نشان می دهد که میزان خیلی بالای کلسترول می تواند تا حدی از مادر به فرزند منتقل شود.

به گزارش ایرنا از هلث، در این مطالعه محققان آمریکایی، اطلاعات بالینی سه نسلی را که در یک مطالعه در مورد عوامل پر خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی شرکت کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند.

بر اساس نتایج این مطالعه، احتمال ابتلا به ˈهیپرکلسترولمیˈ (کلسترول بالا ) در افرادی که مادرشان پیش از بارداری به این بیماری مبتلا بوده است ، پنج برابر بیشتر از افراد دیگر بود.

دکتر ˈمایکل مندلسونˈ از بیمارستان کودکان بوستون در آمریکا گفت: کلسترول بالای مادر پیش از بارداری یکی از عوامل مهم احتمال ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی در فرزندان در سنین بزرگسالی است. 

وی افزود: این احتمال در زنانی که سطح کلسترول آنها پیش از بارداری بالا بوده است، نسبت به زنانی که سطح کلسترول آنها پس از بارداری بالا می رود، بیشتر است.

مندلسون یادآور شد : نمی توان عوامل ژنتیکی و سبک زندگی را تنها عوامل خطر ابتلا به کلسترول بالا دانست. با این حال اگر سطح ˈال.دی.الˈ (کلسترول بد) زنی پیش از بارداری بالا باشد، احتمال اینکه سطح کلسترول بد فرزندان او نیز در بزرگسالی بالا باشد ، تقریبا پنج برابر افراد دیگر است.

وی خاطرنشان کرد: قرار گرفتن در معرض کلسترول بالا در رحم مادر می تواند اثری ماندگار در تنظیم سطح کلسترول در دهه های آینده داشته باشد.

کلسترول بالا یکی از عواملی است که احتمال ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی و سکته مغزی را افزایش می دهد.

این مطالعه در Annual Congress of the Canadian Heart Health ارائه شده است.

/ 0 نظر / 52 بازدید