گریه، بهترین علامت برای فرا رسیدن زمان شیر دهی به نوزاد است

یک عضو کمیته کشوری تغذیه با شیرمادر توصیه‌هایی درباره تغذیه نوزاد به مادران جوان ارائه کرد و گفت: گریه کردن نوزاد موقع گرسنگی بهترین علامت برای زمان شیر دادن به اوست، اما بعضی نوزادان هم هستند که به جای گریه کردن از علائم دیگری استفاده می‌کنند. کارهایی مانند مکیدن انگشت، بردن دست به دهان یا ایجاد صدای مکیدن، می‌تواند از علائم گرسنگی نوزاد باشد.

7-24.jpeg

 

دکتر خلیل فریور در گفت‌وگو با خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: تفاوتی نمی‌کند که نوزاد شما از شیر مادر استفاده می‌کند یا شیر خشک؛ در هر دو صورت شما باید روزانه چند بار به او غذا بدهید. توصیه می‌شود که شیر دادن به نوزاد فقط به درخواست او انجام شود.

 

 

 

وی با بیان اینکه یک نوزاد به طور معمول هر دو تا سه ساعت یک بار به شیر احتیاج دارد، اظهار کرد: اگر به نوزاد شیر مادر می‌دهید، اجازه دهید هر بار تغذیه از سینه مادر، ‌10 تا 15 دقیقه طول بکشد. البته در صورت استفاده از شیر خشک، باید در هر وعده 60 تا 90 میلی لیتر(شیر خشک و آب جوشیده) تهیه کنید.

 

 

 

این عضو کمیته کشوری تغذیه با شیرمادر ادامه داد: برای اطمینان از تغذیه مناسب بعضی از نوزادان را باید هر چند ساعت بیدار کرد، اما اگر این مسئله در مورد نوزاد شما زیاد اتفاق می‌افتد یا او علاقه زیادی به غذا خوردن یا مکیدن ندارد، با پزشک تماس بگیرید.

 

 

 

فریور در پاسخ به اینکه تشخیص اینکه کودک به اندازه کافی شیر می‌خورد یا نه چگونه است؟ اظهار کرد: کمی سخت‌تر از تغذیه با شیرخشک است. این نوزادان اگر در روز شش بار خود را خیس می‌کنند، چند نوبت مدفوع دفع می‌کنند، راحت می‌خوابند و به طور طبیعی وزن می‌گیرند، به این معنی است که تغذیه مناسبی دارند.

 

 

 

این متخصص کودکان به فواید تغذیه با شیر مادر نیز اشاره کرد و گفت: شیر مادر دارای فاکتورهای متعدد ضد‌عفونت و سلول‌های ایمنی است، بنابراین میزان ابتلا به اسهال در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، کمتر بوده و مقاومت آنان در مقابل عفونت‌های تنفسی، گوارشی و مجاری ادرار بیشتر است.

 

 

 

وی افزود: همچنین شیر مادر بسیار کمتر آلرژی و حساسیت ایجاد می کند و خوردن شیر مادر و مکیدن سینه در رشد فک و دندان کودکان مؤثر است. شیر مادر نسبت به شیر مصنوعی از هضم آسان‌تری برخوردار است.

 

 

 

به گفته این عضو کمیته کشوری تغذیه با شیرمادر احتمال بروز بیماری‌هایی چون دیابت، ام اس، فشارخون بالا و پوکی استخوان در سال‌های بعدی در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه شده‌اند، کمتر است. از دیگر سو؛ بالا آوردن شیر، اختلال ادراری، اگزمای پوستی و التهابات گوش میانی در شیرخواران تغذیه شده با شیر مادر شیوع کمتری دارد. همچنین شیرمادر علاوه بر تقویت رابطه عاطفی میان مادر و کودک، موجب تأمین نیازهای احساسی و هیجانی کودک شده و موجب افزایش ضریب هوشی کودکان می‌شود.

 

/ 0 نظر / 103 بازدید