خطر سکته در مبتلایان به سندرم «شوگرن»

پزشکان در یک مطالعه جدید هشدار دادند خطر سکته قلبی در بیماران مبتلا به سندرم «شوگرن» بیشتر است.

Sjogren_syndrome_(2).jpg

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سندرم شوگرن یک اختلال خودایمنی است که فرد مبتلا را در اولین سال تشخیص آن با خطر جدی حمله قلبی روبرو می‌کند.

 

به گفته متخصصان کانادایی این بیماران باید به لحاظ بروز علائم بیماری عروق کرونری تحت بررسی قرار گیرند. همچنین نیازمند کنترل و معاینات دائمی از حیث بررسی خطر احتمالی مشکلات قلبی-عروقی مرتبط با سکته مغزی هستند.

 

سندرم التهابی خودایمنی شوگرن اختلالی است که در آن سیستم ایمنی بدن به غده‌های ترشح کننده بدن همچون غدد اشک و بزاق آسیب می‌زند. به دلیل بروز التهاب در این غدد، تولید طبیعی این ترشحات کاهش یافته و موجب احساس سوزش و درد در چشم‌ها، خشکی دهان، مجرای بینی، گلو و پوست می‌شود.

 

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس ورلد ریپورت، نزدیک به 0.2 درصد از جمعیت بزرگسالان از سندرم شوگرن رنج می‌برند و در زنان 9 برابر بیشتر دیده می‌شود. همچنین تشدید التهاب در این سندرم دلیل اصلی افزایش احتمال سکته مغزی و قلبی در مبتلایان به آن است.

/ 1 نظر / 36 بازدید
sepideh

سلام وبلاگ بسیار خوب آموزنده وکاملی دارید خوشحال میشم به وبلاگ قلب اول ماهم که درباره پزشکی است سر بزنیدونظراتتون رو بامادرمیان بگذارید. مدیر وبلاگ قلب اول سپیده پاکدین