سیاهی دور چشم با افزایش سن و به تدریج ظاهر می شود

وراثت از شایعترین علل سیاهی دور چشم است ؛ همچنین عوامل زمینه ای از قبیل کم خونی ، بیماریهای تیروئیدی ، برخی بیماریهای هورمونی و حساسیت های پوستی ( اگزمای سرشتی ) نیز، موجب بوجود آمدن سیاهی در اطراف چشم می شود.

عواملی همچون خستگی ، بی خوابی ، قرارگرفتن در معرض آفتاب و تغییرات هورمونی ماهیانه زنان نیز ، نقش چشمگیری در تشدید سیاهی دور چشم دارد.
سیاهی دور چشم درمان قطعی و صد درصد ندارد اما کرم های ضد سیاهی دور چشم در بعضی افراد سیاهی دور چشم را تا حدی کاهش می دهد.

به دلیل اینکه کرم های مذکور تغییرات را در گردش خون عروق پوست پلک بوجود می آورند ، تا حدودی از تجمع خون وریدی در پلک جلوگیری کرده و باعث کاهش سیاهی دور چشم می شود ولی آن را از بین نمی برد.

براساس گزارش های بدست آمده ، همچنین تکنیک هایی از قبیل بعضی از انواع لیزر و لایه برداری های شیمیایی خفیف هم می تواند در کاهش سیاهی موثر باشد ؛ ولی تاثیرات این تکنیک ها در افراد ، متفاوت و غیر قابل پیش بینی بوده ، مورد توافق همه متخصصان نیست و می توان گفت این نوع درمان موقتی است.

سیاهی دور چشم ، بیماری محسوب نمی شود و این جزء خصوصیات طبیعی پوست برخی افراد است . پس ریشه کن کردن ، برطرف کردن و پیشگیری کردن باعث از بین رفتن کامل سیاهی دور چشم نمی شود.

لازم به ذکر است که سیاهی دور چشم در میان کشورهای همسایه ازقبیل کشورهای خاور میانه ، پاکستان و هند نسبت به سایر اقوام اروپایی و آسیایی شایعتر است و در ایرانیان هم هاله ای از این سیاهی وجود دارد.

/ 0 نظر / 3 بازدید