کمبود هورمون رشد، عامل کوتاه قدی کودکان است/وقتی سایز کفش کودک بزرگ نمی‌شود

فوق تخصص غدد کودکان گفت: بیشترین مشکل ناشی از کمبود هورمون رشد، کوتاهی قد است. کودکانی که دچار اختلال در هورمون رشد هستند اصلاً رشد نمی‌کنند یا رشدشان بسیار اندک است.

خبرگزاری فارس: کمبود هورمون رشد، عامل کوتاه قدی کودکان است/وقتی سایز کفش کودک بزرگ نمی‌شود
 

فاطمه سیاری‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: هورمون رشد هورمونی است که به طور طبیعی از غده هیپوفیز ترشح می‌شود و مهمترین عملکرد آن در کودکان افزایش رشد قدی با تأثیر بر روی صفحات رشد است.

فوق تخصص غدد کودکان گفت: نوزادان و کودکان باید طبق کارت مراقبت رشد، قد، وزن و دور سر کودک را بر اساس زمان‌بندی در مراکز بهداشتی و درمانی یا تحت نظر متخصص کودکان اندازه‌گیری کنند تا مشخص شود که کودک به اختلال در عملکرد رشد دچار نشده باشد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: اگر در این اندازه‌گیری‌ها متوجه اختلال شویم، پزشک متخصص اطفال، کودک را به فوق تخصص غدد ارجاع داده تا کمبود هورمون کودک به واسطه دارو و درمان رفع شود.

سیاری‌فرد با بیان این مطلب که بیشترین مشکل ناشی از کمبود هورمون رشد، کوتاهی قد است گفت: کودکانی که دچار اختلال در هورمون رشد هستند اصلاً رشد نمی‌کنند یا رشدشان بسیار اندک است.

فوق تخصص غدد کودکان افزود: افزایش قد در هر سنی متفاوت است اما به طور معمول کودکان بعد از 3 سالگی تا قبل از سن بلوغ، باید سالیانه 5 تا 6 سانتی‌متر رشد قدی داشته باشند و کودکانی که ترشح هورمون رشد در آنها دچار اختلال است این 5 تا 6 سانتیمتر رشد را هم ندارند.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در این دسته از کودکان، سایز کفش بزرگ نمی‌شود و ثابت می‌ماند و قد لباس‌های سال گذشته نیز کوتاه نمی‌شود و به راحتی می‌توان فهمید که کودک دچار اختلال در رشد شده است.

وی علت این اختلال را ژنتیک دانست و افزود: البته بعضی از نوزادانی که با پا به دنیا می‌آیند یا بعد از تولد دچار مشکلات تنفسی می‌شوند نیز به این بیماری دچار می‌شوند.

فوق تخصص غدد کودکان ادامه داد: همچنین ممکن است کودک سالم باشد اما به خاطر ضربه‌ای که به سرش خورده دچار این اختلال شود.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: خانواده‌ها دقت داشته باشند ممکن است کوتاهی قد ژنتیکی باشد و اصلاً ربطی به مشکلات و اختلال هورمون رشد نداشته باشد چرا که اگر خود پدر و مادر و بستگان کوتاه قد باشند مسلم است که فرزندشان نیز قد کوتاهی داشته باشند.

/ 1 نظر / 57 بازدید
victoriaa

سلام من 29 ساله هستم قدم 191 و وزنم 68 کیلو هست از سال پیش تا الان 8 سانتی متر رشد کردم چطور میتونم جلوی رشدم رو بگیرم روشی برای کوتاه کردن قد هست ؟