مصرف الکل و گلوکوکورتیکوئیدها عامل 50 درصد پوکی استخوان در مردان

یک فوق تخصص غدد و متابولیسم با بیان اینکه یک سوم از همه موارد شکستگی لگن در مردان رخ می‌دهد و نرخ یک ساله شکستگی در مردان دو برابر زنان است، گفت: سه دلیل اصلی استئوپروز ثانویه در مردان مصرف الکل، گلوکوکورتیکوئید و هیپوگنادسیم عامل 50 درصد استئوپروز در مردان محسوب می‌شود.

444-12.jpg

دکتر مجتبی ملک در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه استئوپروز یک بیماری اسکلتی است که بیماران را در معرض خطر شکستگی قرار می‌دهد، افزود: یک سوم از همه موارد شکستگی لگن در مردان رخ می دهد و نرخ یک ساله شکستگی در مردان دو برابر زنان است.

 

وی ادامه داد: عوامل ژنتیکی، محیطی، هورمونی و بیماری‌های زمینه‌ای در از دست رفتن استخوان در مردان دخیل است و متاسفانه درمان این گروه معمولا جدی گرفته نمی‌شود.

 

این فوق تخصص غدد و متابولیسم با بیان اینکه سه دلیل اصلی استئوپروز ثانویه در مردان مصرف الکل، گلوکوکورتیکوئید و هیپوگنادسیم مسوول 50 درصد استئوپروز در مردان است، گفت: این در حالی که تعداد زیادی از آنها از استئوپروز اولیه رنج می‌برند.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: البته بیشتر مردان کمتر از 65 تا 70 سال در دسته دوم یا استئوپروز ایدیوپاتیک قرار می گیرند، به طوری که افزایش خفیف جذب استخوانی و کاهش تشکیل استخوان در آنها دیده می‌شود.

 

این فوق تخصص غدد و متابولیسم با اشاره به اینکه سنجش تراکم استخوان در مردان به ندرت صورت می گیرد، افزود: کاهش قد، کیفوز، شکستگی و کمردرد علامت دار معمولا از علائم اولیه استئوپروز در این گروه است.

 

وی با بیان اینکه استفاده از شاخص‌های مختص جنس برای تشخیص استئوپروز در مردان، اندازه گیری BMD برای همه مردان بالای 70 سال است، گفت: همچنین مردانی که دارای شکستگی‌ها با حداقل ضربه (شامل دفورمیتی شایع مهره‌ای)، توده پایین استخوانی در رادیوگرافی، شک به استئوپروز ثانویه، سابقه خانوادگی استئوپروز، وزن پایین، کاهش وزن و مصرف سیگار است توصیه می‌شود.

 

دکتر ملک با تاکید بر اینکه تصمیم گیری برای شروع درمان فرد براساس خطر شکستگی است، افزود: سنجش تراکم استخوان، داشتن سابقه شکستگی با حداقل ضربه بعد از 50 سالگی، قویترین عامل در تصمیم گیری برای شروع درمان محسوب می‌شود.

 

/ 0 نظر / 61 بازدید