۲۴درصد کودکان دچار اختلال در رشد عاطفی و اجتماعی هستند

رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت گفت:‌۲۴ درصد کودکان دچار اختلال در رشد عاطفی و اجتماعی هستند.۳۱ درصد اختلال تکلم دارند. ۱۸ درصد والدین هنوز به خشونت و تنبیه کودکان اعتقاد دارند.

خبرگزاری فارس: ۲۴درصد کودکان دچار اختلال در رشد عاطفی و اجتماعی هستند

 

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس،حامد برکاتی پنجشنبه در همایش  آینده پژوهی نظام سلامت در فرهنگستان علوم پزشکی که با حضور وزیر بهداشت، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی،تعدادی از نمایندگان مجلس، معاونان وزیر بهداشت و اساتید دانشگاههای علوم پزشکی برگزار شد به تشریح سند تکاملی کودکان پرداخت.

 

وی ادامه داد: حساسترین دوره زندگی انسان دوره کودکی است و اگر این دوره از زندگی به درستی طی شود، زندگی انسان در سنین بزرگسالی نیز می تواند توأم با سلامت باشد زیرا شخصیت انسان در همان دوره کودکان و تا سن ورود به مدرسه شکل می گیرد.

 

کدام بچه ها توسری خور می شوند

 

برکاتی گفت: فردی که در دوران کودکی توسری خور باشد، در سنین بزرگسالی نیز یا توسری خور می شود یا تو سری بزن و در هر صورت رفتارهای ناهنجار و غیر اجتماعی از او مشاهده می شود.

 

رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت افزود: کودکان از سن 3 سالگی باید در جمع همسالان خود باشند و از همدیگر بیاموزند. به همین علت توسعه مراکزی مانند خانه های سلامت که شهرداری تهران متولی آن بوده است بسیار ضروری است تا مثلاً دوساعتی که مادر به خرید می رود، هم کودک در یک محیط امن به بازی با همسالان خود بپردازند و هم مادر بدون استرس فرزند به خرید خود بپردازد.

 

آموزش ریاضی از 3 سالگی

 

وی اضافه کرد: کودکان از 3 سالگی باید مهارتهای ریاضی را هم بیاموزد و نباید آموزش مفاهم ریاضی تا سن مدرسه به تأخیر بیفتد.

 

برکاتی گفت: وزارت آموزش پرورش باید در آموزش و پرورش کودکان ابتدایی و پیش دبستانی بیش از این سرمایه گذاری کند و خوشحالیم که در دوره جدید شاهدیم که دوباره معاونت آموزش ابتدایی مستقل شده است.

 

وی افزود: مسئله بسیار مهم دیگر توجه به سلامت کودکان در حاشیه شهرها و مناطق محروم است که متأسفانه به امکانات آموزشی کافی نیز دسترسی ندارند و در اغلب موارد حتی توان هزینه کردن برای آموزش کودکانشان را ندارند.

 

رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت گفت: شواهد و تحقیقات بسیار زیادی نشان داده است که اگر در دوره مثلاً دانشگاه یک ریال برای آموزش هزینه کنیم یک ریال برداشت می کنیم اما برای کودکان هر یک ریال هزینه کردن، 7 ریال سودآوری و نتیجه به دست می دهد و هیچ سرمایه گذاری تا این اندازه پر سود نیست.

 

رتبه 90 ایران در توجه به سلامت کودکان

 

وی اضافه کرد: در اغلب کشورهای پیشرفته مانند ایسلند بین 1.5 تا 2 درصد GDP خود را برای ارتقای کودکان تا 8 سالگی آنها هزینه می کنند اما متأسفانه در این زمینه ما بسیار عقب و در رتبه 90 دنیا هستیم و متأسفانه از سرمایه گذاری برای سلامت کودکان در سنین ابتدایی آنها غافل شده ایم.

 

برکاتی افزود: کشورهای دیگر اگر در این زمینه پیشرفت کرده اند به خاطر این بوده است که به این مسئله مهم توجه کردند و در این زمینه سرمایه گذاری کردند. ما هم همان طور که برای رشته های ورزشی یا برخی المپیادها سرمایه گذاری  کرده ایم و قهرمان جهانی داریم باید بیشتر از آن برای سلامت کودکان هزینه کنیم تا در آینده نتیجه آن را ببینیم.

 

افزایش 15 درصدی هوش کودکان با برنامه های ملی

 

رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت ادامه داد: تحقیقات نشان داده است که اجرای برنامه های توسعه کودکان در کشورهای پیشرفته به افزایش 15درصدی هوش کودکانشان منجر شده است.

 

وی گفت: برای ارتقای سلامت کودکان به اجرای سه مرحله مشخص نیاز است اول حمایتهای قبل از تولد، تغذیه مناسب و مشارکت والدین در رشد همه جانبه کودک هم از بعد سلامت جسمی، هم عاطفی، روانی و اجتماعی.

 

وی ادامه داد: طی سالهای بعد از انقلاب میزان مرگ و میر کودکان به خاطر واکسیناسیون و کاهش بیماریهای واگیر بسیار کاهش یافته است و از این نظر به اهداف برنامه توسعه رسیده ایم، اما مسئله ای که امروز با آن مواجه هستیم، افزایش بیماریهای غیر واگیر، چاقی،اختلالات روانی و نابرابری در شاخصهای سلامت کودکان بین کودکان شهری و حاشیه نشین است.

 

برکاتی گفت: آمارها نشان می دهد حدود 31 درصد کودکان اختلال تکلم دارند، 29 درصد از نظر تکامل جسمی مشکل دارند، 24 درصد از نظر سلامت عاطفی و اجتماعی اختلال دارند و هنوز به استانداردهای مربوط به تکامل  سلامت کودکان نرسیده ایم.

 

وی افزود: تحقیقات نشان می دهد هنوز بیش از 36درصد کودکان تا 5 سالگی بیش از دو کتاب نداشته اند. 17 درصد کودکان اسباب بازی دست ساز نداشته اند و بیش از 78 درصد اسباب بازی های موجود در بازار اسباب بازی های کارخانه ای هستند که هیچ فایده ای برای رشد کودکان ندارند ضمن اینکه به علت غیر  استاندارد بودن ممکن است عوارض دیگری هم داشته باشند.

 

13 درصد والدین با کودکانشان رفتار خشونت آمیز دارند

 

رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت ادامه داد: هنوز 13 درصد والدین در تربیت کودکانشان رفتارهای خشونت آمیز دارند و 18 درصد والدین هنوز به تنبیه کودکان اعتقاد دارند.

 

وی گفت: نیازهایی که خانواده ها برای تربیت مناسب فرزندانشان دارند این است که روشهای مراقبت از استرس در خانه، تغذیه صحیح و کامل، آموزش مبتنی بر بازی و حمایتهای قبل و بعد از تولد را بدانند.

 

چالشهای توسعه سلامت کودکان در ایران

 

برکاتی افزود: مهمترین چالشهایی که برای توسعه سلامت کودکان با آن مواجه هستیم، عبارتند از کم توجهی و گاه عدم توجه به سلامت کودکان در گذشته، بخشی نگری و نبود تمرکز لازم و برنامه ریزی برای سلامت کودکان و  نداشتن مدل توسعه سلامت کودکان در کشور، نبود پژوهشهای کاربردی برای توسعه سلامت کودکان بر اساس الگوی، ملی-اسلامی و ایرانی، نبود سیستم ارائه خدمات مناسب برای ارتقای سلامت کودکان، نبود مبانی فرهنگی، دینی و معنوی برای تربیت کودکان، بی توجهی به سلامت معنوی کودکان و نبود برنامه مناسب برای توانمندسازی خانواده ها.

 

/ 0 نظر / 47 بازدید