برخی مشاغل زمینه‌ساز بروز آکنه هستند

مدیرگروه پوست دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: آکنه، شایع‌ترین نوع جوش صورت است که به عنوان جوش غرور یا غرور جوانی نیز گفته می‌شود.

 
D1733667T14275352(web).jpg

دکتر مسعود ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه خراسان، اظهار کرد: آکنه، بیماری مزمن پوستی شایعی است که عمدتا در دوران نوجوانی شروع می‌شود همچنین در بیشتر موارد صورت، 60 درصد موارد پشت و 15 درصد قفسه سینه را مبتلا می‌کند.

 

وی عنوان کرد: ضایعات پوستی به شکل جوش‌های ریز سرسیاه، سرسفید، جوش‌های قرمز یا چرکی است که در موارد شدید بیماری، جوش‌های درشت و کیست به وجود می‌آید که معمولا در محل ضایعات لک و تیرگی پوست و در 20 درصد موارد جوشگاه (اسکار) باقی می‌ماند.

 

ملکی با اشاره به اینکه آکنه، شایع‌ترین نوع جوش صورت است، اذعان کرد: گرچه ممکن است در نوزادان یا شیرخوارگان نیز جوش صورت دیده شود اما سن معمول شروع آکنه، سن بلوغ است که در دختران معمولا 14 تا 17 سالگی و در پسران 16 تا 19 سالگی است.

 

وی اظهار کرد: بهترین اقدام برای درمان، مراجعه به پزشک است اما اقداماتی چون عدم دستکاری ضایعات، استفاده بیشتر از میوه و سبزیجات، شستشوی مناسب پوست و کاهش چربی پوست می‌تواند به بهبود بیماری آکنه کمک کند.

 

 

مصرف کاکائو و شکلات، آکنه را تشدید می‌کند

 

 

مدیرگروه پوست دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هنوز هیچ ماده غذایی به طور قطعی به عنوان تشدید کننده آکنه شناسایی نشده است اما بسیاری از بیماران به دنبال مصرف کاکائو، شکلات و آجیل تشدید آکنه را احساس می‌کنند بنابراین رعایت تعادل در رژیم غذایی و مصرف کمتر از این گونه مواد غیر ضروری، توصیه می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه مصرف برخی داروها نیز می‌تواند عامل ایجاد و یا تشدید کننده آکنه باشد، بیان کرد: حتی برخی ویتامین‌ها مثل ویتامین «ب» به ویژه «ب12» باعث تشدید آکنه شود.

 

 

مصرف دارو برای افزایش حجم عضلات سبب تشدید آکنه می‌شود

 

 

وی تصریح کرد: برخی داروهای آنابولیزان که برخی جوانان برای افزایش حجم عضلات مصرف می‌کنند، نظیر نانورولون یا تستوسترون باعث تشدید بیماری می‌شود بنابراین به افراد، نوجوان و جوان توصیه می‌شود که از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزند.

 

درمان بیماری آکنه طولانی اما موفقیت‌آمیز

 

 

ملکی اظهار کرد: درمان بیماری آکنه طولانی اما موفقیت‌آمیز است و همکاری بیمار با پزشک معالج و مصرف صحیح داروها می‌تواند از پیدایش جوشگاه و آثار ناخوشایند آن بر پوست جلوگیری کند.

 

مدیرگروه پوست دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: برخی مشاغل چون قیرکاری، آسفالت‌کاری و تراشکاری زمینه‌ساز بروز آکنه هستند به همین دلیل رعایت اصول ایمنی و حفاظت پوست در مقابل موادی که با آنها در تماس هستیم، اهمیت دارد.

 

وی عنوان کرد: متاسفانه، خوددرمانی و مداخله افراد غیر متخصص در درمان این بیماری فقط باعث افزایش مشکلات بیماران می‌شود و همچنین در بسیاری از موارد باعث خستگی، ناامیدی بیمار و محرومیت وی از درمان مناسب می‌شود.

/ 0 نظر / 56 بازدید