آیا مردان هم یائسه‌ می‌شوند؟

جام جم آنلاین: خانم‌ها در حدود پنجاه سالگی دچار افت شدید و قابل توجهی در استروژن و پروژسترون که هورمون‌های جنسی زنانه است، می‌شوند و طی دو یا سه سال به کلی هورمون‌های جنسی را از دست می‌دهند. این روند طبیعی به عنوان یائسگی شناخته می‌شود و برای همه آشناست. سوال این است که در مورد مردان این روند چگونه است؟

از سن چهل سالگی بتدریج مقدار هورمون تستوسترون در خون آقایان کاهش یافته و این کمبود منجر به کم شدن میل و فعالیت‌های جنسی و نیز کم‌شدن حجم عضلات و قدرت عضلانی می‌شود. از طرفی کم‌شدن استحکام استخوان‌ها که در سنین پیری در آقایان رخ می‌دهد نیز مربوط به همین کاهش هورمونی است.

ناتوانی جنسی که به معنی شل بودن آلت تناسلی و ناتوانی در اتمام یک فعالیت جنسی است در کمتر از 10 درصد آقایان جوان وجود دارد.

شیوع این بیماری در سنین 40 تا 70 سال به 50 درصد می‌رسد. یعنی در این محدوده سنی که به آن محدوده میانسالی می‌گوییم (سن 70 به بالا به عنوان سن کهولت نامیده می‌شود.)

نیمی از مردان بتدریج یا ناگهان دچار ناتوانی نسبی در نزدیکی می‌شوند. جالب این که وقتی این افراد بررسی می‌شوند فقط درصد کمی از آنان دچار کمبود تستوسترون و بقیه دارای میزان کافی از این هورمون هستند.

اکنون این پرسش را باید پاسخ داد که پس چرا آقایان با این درصد بالا دچار ناتوانی جنسی می‌شوند؟

فعالیت صحیح مغز و احساس آرامش یکی از فاکتورهای مؤثر اصلی در فعالیت جنسی است، بنابراین درگیری‌های شغلی و اقتصادی و استرس‌هایی که برای گذران زندگی آقایان را در این سنین مشغول می‌کند، یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد ناتوانی جنسی است.

یعنی فرد با داشتن میزان کافی از هورمون جنسی به دلیل مشغله شدید ذهنی از فعالیت نرمال جنسی محروم می‌‌شود.

یکی از مهم‌ترین مشکلات در تشخیص کمبود هورمون تستوسترون در آقایان مسن این است که علائم این کمبود بسیار مبهم و غیراختصاصی است.

احساس خستگی و پرخوابی، کاهش تمرکز، به‌هم‌خوردن خواب، تحریک‌پذیری و روحیه افسرده، می‌تواند بر اثر کمبود هورمون جنسی مردانه ایجاد شوند.

با وجود این، علائمی که برشمرده شد بر اثر بیماری‌های متعدد دیگری هم می‌تواند ایجاد شود. بخصوص این که در سن بالا هم بیماری‌ها شایع است و هم درمان‌هایی که برای انواع بیماری‌ها تجویز می‌شود عوارض جسمی و روحی فراوانی دارد.

از دیگر دلایل بسیار شایع ناتوانی جنسی داروهاست؛ داروهای آرامبخش، داروهای ضد افسردگی، ضدحساسیت و انواع داروهایی که برای درمان فشار خون بوفور استفاده می‌شود و بسیاری دیگر از داروها این عارضه را دارند.

دکتر رضا کریمی - فوق تخصص بیماری‌های غدد

/ 5 نظر / 77 بازدید
m

باسلام وبلاگ خوبی داری برای افزایش وبلاگت باهزینه ی کم تر بهخ ولاگ من هم سربزن ممنون bazdidsaziran.blogfa.com

روانپزشكي

وبلاگ زيبايي دارين در صورت تمايل تبادل لينك كنيم

ویکی پی جی (اشتراک لینک رایگان)

در ویکی تریبون، مطالب و لینک هایی را که دوست دارید، در این صفحه از سایت یا وبلاگ به اشتراک بگذارید تا سایت ویکی پی جی "تریبون" شما در فضای مجازی باشد: http://share.wikipg.com

داک تاپ

داک تاپ اطلاعات پزشکان کشور را جهت راحتی یافتن آنها، و قدردانی از زحماتشان توسط بیماران معالجه شده، در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد. همچنین داک تاپ محلی برای بهترین پزشکان ایرانی است، تا بتوانند با یکدیگر بیشتر آشنا شوند، و همچنین برای هر پزشک بخش نظرات و سوالات پزشکی موجود می باشد. پزشکان می توانند با عضویت در داک تاپ از امکانات آن بهره مند شده و با کامل کردن پروفایل خود اطلاعاتی همچون زمینه تخصص ، آدرس مطب ،تلفن مطب ... را در اختیار مراجعین خود در محیط مجازی قرار دهند.