پیچش دردناک و اورژانسی بیضه

جام جم آنلاین: آنقدر نگران است که فکر کردم فرزندش دچار بیماری‌ صعب‌العلاجی شده، اما این‌طور نبود. می‌گفت پسر نوجوانش دچار عارضه پیچش بیضه شده و باوجود این‌که عملش موفقیت‌آمیز بوده، نگران است مبادا در آینده نتواند فرزنددار شود و در زندگی‌اش مشکل پیدا کند. خودش هم نمی‌دانست چرا این اتفاق برای پسرش افتاده و اولین‌بار بوده که اصلا درباره این بیماری می‌شنید.

بیضه,بیماری,مجاری ادرار

دکتر محمدرضا صفری نژاد، متخصص کلیه و مجاری ادرار، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در این باره به جام جم می گوید: پیچش بیضه مختص سن خاصی نیست و در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. حتی گاهی در رحم مادر بیضه جنین پسر دچار پیچش می شود و وقتی نوزاد متولد می شود، می بینیم یکی از بیضه هایش متاسفانه سیاه شده، ولی شایع ترین سن بروز این آسیب، حول و حوش نوجوانی و بین سنین چهارده تا هجده سالگی است و دلیل آن هنوز معلوم نیست و در مردهای بزرگسال در دهه سه و چهار زندگی و پسران خردسال هم دیده می شود و به هر حال به درمان فوری نیاز دارد.

درد، نشانه پیچش بیضه

دکتر صفری نژاد می گوید: پیچش بیضه از جمله اورژانس پزشکی است، زیرا اگر بلافاصله تحت درمان مناسب قرار نگیرد، بیضه از دست می رود.

او ادامه می دهد: شایع ترین علامت پیچش بیضه درد ناگهانی و شدید است. البته درد بیضه فقط نشانه پیچش بیضه نیست و ممکن است ناشی از عفونت این عضو یا اصابت ضربه به آن باشد، ولی از آنجا که فقط پیچش بیضه است که بیضه را به خطر می اندازد، پدر و مادر باید هرگونه درد بیضه را در فرزند پسرشان جدی بگیرند و بلافاصله او را به اورژانس برسانند. بزرگسالان هم که خودشان باید به محض احساس درد بسرعت خود را به اورژانس برسانند.

این متخصص کلیه و مجاری ادرار توضیح می دهد: علت تاکید به مراجعه زودهنگام این است که اگر پیچش بیضه ظرف 6 ساعت از شروع دردها با جراحی برطرف نشود، متاسفانه بیضه از دست می رود و باعث بروز مشکلات بعدی برای بیمار شود.

دکتر صفری نژاد می گوید: ما اصطلاحی به عنوان بیضه نزول نکرده داریم. بیضه نزول نکرده یعنی بیضه ای که در محل طبیعی خود داخل کیسه بیضه قرار نگرفته و مثلا درون شکم قرار دارد. حتی این بیضه ها هم ممکن است دچار پیچش حاد شوند.

او می افزاید: در این موارد علائم بالینی بیمار بسیار گمراه کننده است و بیمار با درد شکم حاد مراجعه می کند درست مثل بیمار دچار آپاندیسیت یا مبتلا به مشکلات حاد روده ای، در حالی که مشکل اصلی پیچش بیضه ای است که در شکم قرار دارد و نزول نکرده است.

زمان را از دست ندهید

این متخصص کلیه تاکید می کند: والدین پسران خردسال و نوجوان که فرزندشان دچار درد بیضه می شود و بزرگسالانی که این درد را تجربه می کنند، با توجه به این که زمان در درمان این اختلال بسیار اهمیت دارد، به هیچ وجه نباید اجازه دهند هیچ فرصتی از دست برود. دکتر صفری نژاد توضیح می دهد: مثلا در شهری مثل تهران، انتقال یک بیمار از یک مرکز به مرکز دیگر باعث از بین رفتن وقت و زمان می شود، اگر مشکوک به این اتفاق هستید؛ باید از همان ابتدا به مرکزی که جراح کلیه و مجاری ادراری دارد، مراجعه کنید که همان لحظه پزشک متخصص در دسترسی باشد و بتواند بیمار را معاینه کند و اقدام های درمانی لازم را انجام دهد. من بیماران زیادی را دیده ام که ابتدا به کلینیک مراجعه کرده اند، چون متخصص کلیه و مجاری ادرار نبوده، بعد رفته اند بیمارستان و چون مثلا آنجا هم مثلا متخصص اورولوژی حضور نداشته، مجبور شده اند به بیمارستان دیگری مراجعه کنند و زمان از دست رفته و دچار مشکل شده اند.

وقتی بیضه پیچ می خورد

دکتر صفری نژاد می گوید: وقتی می گوییم بیضه پیچ خورده که بیضه حول محور خود حدود 180، 360 یا 720 درجه بچرخد. وقتی این اتفاق می افتد، جریان خون به این عضو قطع می شود. او ادامه می دهد: یکی از راه های تشخیص این بیماری در مواردی که پزشک مشکوک باشد که درد، ناشی از عفونت است یا پیچش بیضه و این که آیا جریان خون در شریان بیضه برقرار است یا نه، انجام سونوگرافی داپلر است. البته در مواردی پزشک فقط با معاینه هم می تواند تشخیص قطعی دهد
و به اقدام تشخیصی دیگری نیاز نیست، در این صورت بلافاصله بیمار را به اتاق عمل می برند.

بعد از جراحی

دکتر صفری نژاد می گوید: فردی که جراحی پیچش بیضه انجام داده تا 72 ساعت بعد از عمل باید استراحت کند و تا پنج روز بعد حمام نرود. به گفته او، معمولا بخیه هایی که حین این عمل زده می شود، جذبی است و نیازی به کشیدن آنها نیست.

بیضه پیچ خورده و عوارض بعد از آن

دکتر صفری نژاد به این پرسش که آیا ممکن است مردی که دچار پیچش بیضه شده امکان فرزند دار شدن را از دست بدهد، این گونه پاسخ می دهد: تا زمانی که پزشک بیمار را به اتاق عمل نبرد، نمی تواند پیش بینی کند دقیقا بیضه چقدر آسیب دیده است. اگر متوجه شود بیضه سیاه شده و قابل زنده نگه داشتن نیست، باید آن را خارج کند، زیرا در غیر این صورت باعث بروز عفونت و مشکلات بعدی می شود. این استاد دانشگاه توضیح می دهد: اگر بیماری یک بیضه داشته باشد و همان بیضه هم دچار پیچش شود و تشخیص داده نشود، باعث بروز مشکلات در فرزنددار شدن او خواهد شد و اگر یکی از بیضه ها از دست رود تا 50 درصد از قدرت باروری مرد کم می شود، ولی اگر
بیضه سیاه نشده باشد و بتوان آن را زنده نگهداشت، از این نظر هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نخواهد شد.

باز هم درد را جدی بگیرید

دکتر صفری نژاد در پایان تاکید می کند: اگر آقایی دردی هرچند کم در بیضه اش احساس کرد، باید بلافاصله به مرکز مجهزی مراجعه کند، چون واکنش افراد مختلف و قدرت تحمل آنها درباره درد متفاوت است. گاهی بیمار درد شدید را خفیف بیان می کند و برخی درد خفیف را خیلی شدید می دانند و این بستگی به این تحمل آنها دارد، بنابراین اگر با کمترین درد هم مراجعه کنید، ضرر نخواهید کرد و ممکن است از بروز مشکل حادی پیشگیری شود.

/ 1 نظر / 68 بازدید
پرستار

باسلام و خسته نباشید و همچنین تشکر از شما به خاطر وبلاگ خوب و پر محتواتون بنده از شما خواستار تبادل لینک با دو سایت و وبلاگ به نام های http://www.nurselover.blogfa.com/ http://nurselover.ir/ به نام پرستارعاشق هستم. و بعد از لینک اینجانب، به بنده اطلاع دهید تا افتخار لینک شما را هم در هر دو سایت داشته باشم... باتشکر