تشخیص سرطان پروستات به کمک ترکیب موجود در پلاستیک‌ها

فوق‌تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی گفت: گردو، فندق، بادام، پسته و بادام زمینی می‌تواند به عنوان ماده آلرژن در فرد آلرژی ایجاد کند حتی بادام زمینی می‌تواند در افراد حساس، به شوک آنافیلاکسی بینجامد. - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13921214000278#sthash.Ldi6XPBS.dpuf

پزشکان در یک مطالعه جدید دریافتند که با اندازه‌گیری سطح نوعی ماده شیمیایی موسوم به «بیسفنول »A در ادرار مردان می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را در آنها تشخیص داد.

35.bmp

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این بررسی که در مرکز سرطان سینسینیتی در آمریکا انجام گرفت سطح بیسفنول A که نوع ماده شیمیایی موجود در مواد پلاستیکی است، در ادرار 60 مرد اندازه‌گیری شد که برخی از آنان به سرطان پروستات مبتلا بودند.

 

این پزشکان مشاهده کردند سطح بیسفنول A در مبتلایان به این سرطان چهار برابر بیش از افراد دیگر است. همچنین آنان در محیط آزمایشگاهی، کشت‌های سلولی را در معرض بیسفنول A قرار دادند و دریافتند میزان بی‌ثباتی سلول مرتبط با سرطان پروستات در سلول‌هایی که در معرض بیسفنول A قرار داشتند 800 درصد افزایش داشته است.

 

«شوک می‌هو»، یکی از محققان این مطالعه گفت: از هر شش مرد یک نفر در دوران زندگی‌اش به این سرطان مبتلا می‌شود و قرار گرفتن در معرض بیسفنول A حتی در سطح پایین می‌تواند عامل ایجادکننده سلول‌های سرطانی باشد یا به رشد آنها کمک کند.

 

دکتر هو افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد بیسفنول A در روند تکثیر سلول‌ها اخلال ایجاد می‌کند و همچنین فاکتورهای هورمونی یا ژنتیکی می‌توانند رابطه بیسفنول A با سرطان را توجیه کنند.

 

به گزارش ایسنا به نقل از پریونشن، در حالی که در حال حاضر مشخص نیست این ترکیب شیمیایی موجب سرطان می‌شود اما لازم است افراد کمتر با این ماده در تماس باشند. همچنین افراد باید از مصرف نوشیدنی و غذاهای کنسروشده خودداری کنند زیرا پوشش داخلی این ظروف حاوی این ترکیب است.

/ 0 نظر / 73 بازدید