پوسته ‌پوسته شدن پوست

جام جم آنلاین: کسانی که با بیماری‌های پوستی دست به گریبان هستند، معمولاً افزون بر درد و رنج بیماری، از تغییر ظاهر پوست و نازیباشدن آن هم شکایت دارند؛ تغییر ظاهری که خیلی‌ها را به وحشت می‌اندازد و باعث می‌شود تصور کنند این بیماری واگیردار است، غافل از این‌که بیماری‌های پوستی که ظاهر نامناسبی ایجاد می‌کند، همیشه مسری نیست و خطری برای دیگران ندارد.

«پسوریازیس» یکی از این بیماری‌هاست که خیلی‌ها را به اشتباه می‌اندازد و باعث می‌شود به بهانه پوسته‌های ایجاد شده روی بدن فرد، از او دوری کنند.

البته با توجه به اهمیت و میزان شیوع این بیماری، همه ساله روز 29 اکتبر مصادف با هشتم آبان را روز جهانی پسوریازیس می‌نامند؛ روزی که طی آن می‌توان اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری از این بیماری پوستی به دست آورد.

دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص بیماری‌های پوست و مو و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی تهران در گفت‌وگو با جام‌جم، پسوریازیس را چنین تعریف می‌کند: پسوریازیس یکی از بیماری‌های التهابی پوست است که علت اصلی بروز آن نیز تاکنون مشخص نشده. در این بیماری تکثیر پوست زیادشده و ابتدا در قسمت‌های خاصی از پوست و سپس در کل بدن، قرمزی، پوسته‌ریزی و پوسته‌های صدفی ظاهر می‌شود.

آن‌طور که آمار نشان می‌دهد نزدیک به سه درصد جمعیت جهان از این بیماری رنج می‌برند و با علائم آن درگیر هستند؛ علاوه بر این، اغلب این افراد ناچار هستند فشارهایی را نیز از طرف مردم تحمل کنند؛ مردمی که بدرستی این بیماری را نمی‌شناسند و با آن آشنا نیستند.

پسوریازیس؛ بیماری‌ای با علل ناشناخته

در میان بیماری‌هایی که تاکنون ناشناخته باقی‌مانده‌ و علت اصلی بروز‌شان هنوز نامشخص است، می‌توان نام پسوریازیس را هم دید؛ بیماری‌ای که به دلیل شرایط ظاهری باعث می‌شود خیلی‌ها خانه‌نشین شوند و از ترس باورهای نادرست مردم با دیگران معاشرت نکنند.

دکتر احسانی با بیان این‌که هیچ‌کس هنوز به طور دقیق نمی‌داند چه چیزی موجب ایجاد این بیماری می‌شود، توضیح می‌دهد: علت اصلی بروز بیماری تاکنون شناخته نشده است، اما مواردی مانند ارثی بودن آن مشخص شده؛ به طوری که 50 درصد بیماری ارثی است و 50 درصد باقیمانده نیز خود به خود ایجاد می‌شود.

وی می‌افزاید: ابتدا چنین تصور می‌شد که پسوریازیس صرفاً یک بیماری پوستی است؛ در حالی که امروزه متخصصان بر این باورند که این بیماری، مشکلی پوستی همراه با درگیری مسائل داخلی بدن است، البته نه به صورت مستقیم؛ به این معنا که مشخص شده احتمال بروز دیابت، فشار خون، افزایش چربی و اسید اوریک برای افراد مبتلا به پسوریازیس بیشتر است.

به گفته این پزشک متخصص، بیماری ممکن است پوست سر فرد مبتلا را درگیر کند، به طوری که پوسته‌های ضخیمی در پوست سر او ایجاد می‌شود و حتی پس از استفاده از شامپو هم این پوسته‌ها وجود خواهد داشت. افزون بر این، ممکن است ناخن‌های فرد درگیر شود که در این شرایط جدا شدن ناخن از بستر، شکنندگی و ضخیم‌شدن ناخن‌ها علائمی است که نمایان می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه می‌گوید: این بیماری می‌تواند باعث درگیری مفصلی شده و با علائمی مانند تورم، التهاب، قرمزی و درد مفصل نمایان شود. همچنین باید در نظر داشته باشیم که این بیماری به طور دوره‌ای ممکن است تشدید شده یا بهبود یابد.

چه عواملی بیماری را تشدید می‌کند؟

با توجه به شرایطی که در مورد بیماری پسوریازیس گفته شد، به نظر می‌رسد شیوه‌ای برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری وجود نداشته باشد؛ به همین دلیل خوب است حداقل از تشدید آن جلوگیری کنید.

دکتر احسانی با اشاره به این‌که بیماری به صورت دوره‌ای ممکن است خوب یا بد شود، توضیح می‌دهد: مصرف برخی از داروهای مسکن یا داروهای قلبی ممکن است موجب تشدید بیماری شود. علاوه بر این، مصرف داروهای کورتونی و استروئیدی نیز می‌تواند بیماری را تشدید کند. در مقابل، باید بدانید که مصرف روغن ماهی، میوه‌ها‌، سبزیجات و لبنیات در تخفیف علائم بیماری موثر است.

به گفته این متخصص بیماری‌های پوست و مو، استعمال سیگار و همچنین استرس می‌تواند موجب تشدید بیماری شود و به همین دلیل کسانی که سیگار می‌کشند، باید دقت داشته باشند و بدانند سیگار عامل مهمی در تشدید این بیماری به حساب می‌آید.

پسوریازیس واگیر ندارد

خیلی‌ها از مسری بودن بیماری‌های پوستی نگران هستند و با چنین طرز فکری از روبه‌روشدن با مبتلایان به بیماری‌های مختلف پوستی، از جمله پسوریازیس اجتناب می‌کنند؛ در حالی که دکتر احسانی می‌گوید: این بیماری واگیر ندارد و به دیگران سرایت نمی‌کند. همچنین احتمال این‌که فرزند فردی که به پسوریازیس مبتلاست، به این بیماری مبتلا شود نیز حدود شش یا هفت درصد است و چنانچه هم پدر و هم مادر با این مشکل روبه‌رو باشند، این احتمال نیز افزایش می‌یابد.

این پزشک متخصص، ضمن بیان این‌که روند بیماری قابل پیش‌بینی نیست، می‌گوید: ممکن است بیماری در فردی به صورت خفیف بروز کند و در شخصی دیگر شدید باشد. همچنین گاهی بیماری در سنین پایین شروع می‌شود و در مواردی هم فرد را در سنین بالا درگیر می‌کند.

درمان‌های مختلف پسوریازیس

اغلب مبتلایان به پسوریازیس از وضع ظاهری ایجاد شده در اثر این بیماری ناراحت هستند و دوست دارند وضع بهتری پیدا کنند. اما چاره کار چیست؟ آیا می‌توان پوسته‌های ایجاد شده را به روشی خاص درمان کرد؟

دکتر احسانی در این باره چنین می‌گوید: اگر بیماری در دست‌ها و صورت نمایان شود که ظاهر خوبی نیز ندارد، فرد ممکن است از حضور در جمع خودداری کند و از این وضع ناراحت باشد. به همین دلیل تمام کسانی که با این مشکل روبه‌رو هستند، دوست دارند درمانی سریع‌تر و موفق‌تر داشته باشند. البته براساس شدت بیماری، درمان‌های مختلفی هم در نظر گرفته می‌شود؛ ابتدا داروهای موضعی برای بیمار تجویز می‌شود و زمانی که این داروها در مراحل اولیه موثر نباشد، از داروهای خوراکی کمک می‌گیرند. یکی از درمان‌های بسیار خوب برای این بیماری نیز نوردرمانی یا فتوتراپی است که طی آن با استفاده از کابین‌های اشعه و لامپ‌های مهتابی خاصی با نور UV مشخص، نور مخصوص به بدن افراد تابیده می‌شود؛ این شیوه می‌تواند در کنترل بیماری موثر باشد.

به گفته وی، امروزه داروهای جدیدی با نام داروهای بیولوژیک برای این بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرد که البته خیلی گرانقیمت است و هزینه زیادی دارد. این داروها بیماری را کنترل می‌کند ولی متاسفانه آن را ریشه‌کن نخواهد کرد.

این متخصص پوست و مو تاکید می‌کند: پسوریازیس در کل بیماری‌ای نیست که قابل ریشه‌کن شدن باشد و تمام درمان‌های آن فقط می‌تواند بیماری را کنترل کند.

نیلوفر اسعدی‌بیگی

/ 0 نظر / 302 بازدید