گفت‌وگوی پوست با کبد!

گروهی از پزشکان دانشگاه دانمارک جنوبی در یک مطالعه جدید به ارتباط حیرت‌انگیز بین پوست و کبد پی برده و دریافتند که پوست بدن قادر است با کبد «مکالمه» کند.

22-663.jpg

 

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پزشکان دانمارکی معتقدند نتایج این مطالعه می‌تواند به درک مکانیسم تاثیرگذاری بیماری‌های پوستی روی سایر بافت‌ها و اعضای بدن کمک کند.

 

 

 

«سوزان ماندروپ» و گروهی از همکارانش در این بررسی‌ها دریافتند پوست که بزرگترین عضو بدن به حساب می‌آید می‌تواند با کبد ارتباط برقرار کند.

 

 

 

ماندروپ همچنین بر اساس مشاهدات خود گفت: پوست بدن در فرآیندی شگفت‌انگیز قادر است با کبد ارتباط بگیرد و از این طریق روند متابولیسم در کبد تاثیر بگذارد.

 

 

 

این پزشکان در بررسی‌های آزمایشگاهی که روی تعدادی موش انجام گرفت نوعی «چربی پیوندیافته با پروتئین» موسوم به پروتئین پیوندی «acyl CoA» را از بدن این حیوانات خارج کردند. گروهی از این موش‌ها موی چرب داشتند و شدیدا به شیر مادرشان وابسته بودند که در مدت زمان دور کردن آن‌ها از مادرشان وزن خود را از دست دادند و در رشدشان وقفه ایجاد شد. همچنین این موش‌ها در مدت زمانی که از خوردن شیر مادرشان محروم بودند مقداری چربی در کبدشان انباشته شده بود.

 

 

 

به گزارش ایسنا به نقل از سایت اینترنتی ای‌ان‌ان،‌ این پزشکان می‌گویند: در بررسی‌های اولیه ما تصور کردیم که انباشت چربی در کبد موش‌ها با فقدان یک ژن در کبد موش‌های بدون «acyl CoA» ارتباط دارد اما در بررسی‌های بعدی که روی موش‌های ضعیف‌تر انجام گرفت مشخص شد موهای این موش‌ها چرب و پوست‌ آنها نمناک بوده و از طریق پوست، آب بیشتری از دست داده بودند.

 

 

 

پزشکان تشریح کردند: ما به این نتیجه رسیدیم که ترشح آب از منافذ پوست باعث می‌شود موش‌ها بیشتر احساس سرما کنند و این وضعیت موجب شکسته شدن مولکول‌های چربی در بافت‌های ذخیره چربی می‌شود. سپس چربی تجزیه شدن به کبد منتقل می‌شود و به این ترتیب انرژی از این بافت‌های چربی به کبد انتقال می‌یابد.

 

 

 

به گفته متخصصان، این یافته شاهدی بر ارتباط تنگاتنگ و مستقیم بین پوست بدن و کبد است و در آینده به درک واضح‌تر از مکانیسم تاثیرگذاری بیماری‌های پوستی روی سایر بافت‌های بدن کمک خواهد کرد.

 

/ 0 نظر / 60 بازدید