حدود ۸۰۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به بیماری های مزمن تنفسی هستند

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: حدود ۸۰۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به بیماری های مزمن تنفسی هستند و در سال های آینده این بیماری در رده شش بیماری مهم عامل مرگ و میر دنیا محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر علی اصغر پیوندی روز شنبه در مراسم آغاز به کار ششمین کنگره بین المللی بیماری های ریوی، مراقبت های ویژه و سل در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: بیماری های تنفسی به دلیل ایجاد حساسیت در بدن از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند؛ این بیماری ها طی سال های اخیر به دلیل تغذیه نامناسب، آلودگی هوای محیط، مصرف دخانیات، برخی بیماری های غیرواگیر، شیوع بسیار بالایی داشته است و در آینده نیز روند صعودی خواهد داشت.
به گفته وی در سال ۲۰۰۰ میلادی سازمان بهداشت جهانی چهار دسته بیماری شامل بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های ریوی و سل، دیابت و سرطان را به عنوان چهار اولویت مهم پیشگیری عنوان کرد.
به گفته وی بیماری سل از بدترین عوامل مرگ و میر محسوب می شود و در سال های آینده شیوع بیشتری خواهد داشت.
پیوندی اظهار داشت: شیوع ایدز و مقاومت میکروبی در عرصه بیماری های سل از جمله مشکلات این حوزه است که بدون همکاری فرابخشی و همکاری های افراد با تجربه محقق نخواهد شد.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ایجاد برنامه استراتژیک و تغییر آگاهانه و هوشمندانه در این شرایط منجر به کاهش و حذف بیماری سل می شود.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه شهید بهشتی از بزرگترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور است که مراکز آموزشی و پژوهشی بسیاری را تحت پوشش دارد. یکی از این مراکز بیمارستان مسیح دانشوری است که خدمات مناسبی به بیماران داخلی و خارجی ارایه می کند.
به گفته وی پیوند ریه و قلب به صورت همزمان از جمله از خدمات این مرکزاست.
ششمین کنگره بین المللی بیماری های ریوی، مراقبت های ویژه و سل در سالن ابوریحان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است.
این کنگره تا ۲۳ مهرماه ادامه دارد.

/ 0 نظر / 47 بازدید