امیدی تازه برای ریشه‌کنی HIV

بتازگی محققان دانشگاه علوم پزشکی تمپل کشف کردند که چگونه می‌توان ویروس HIV-1 (نوع اول ویروس اچ.آی.وی) را برای همیشه از سلول‌های انسانی حذف کرد تا دیگر بیمار نیاز به درمان دارویی مادام‌العمر نداشته باشد. اگرچه این کشف در مراحل اولیه قرار دارد، اما یک قدم حیاتی در مبارزه دائمی با این بیماری خواهد بود.

در خاتمه کنفرانس ایدز 2014 که در ملبورن استرالیا برگزار شد، اکثر سخنرانان ازجمله محققان ایدز و اریک گوبسی، برنده جایزه انجمن جهانی ایدز درخصوص وحشتناک بودن این بیماری در 30 سال گذشته صحبت کردند. هنوز ترس از این بیماری وجود دارد و با وجود تلاش های جامعه پزشکی و انجمن های دیگر در این زمینه همچنان محققان تصمیم دارند طبق UNAIDS ـ سازمان ملل و ایدز ـ تا سال 2030 این بیماری را نابود کنند. کشف جدید دانشگاه تمپل می تواند موجب امیدواری بیشتر شود، زیرا راه های درمانی امروزی ایدز با وجود پرهزینه بودن باعث از بین رفتن این بیماری نمی شود. برخی از آنها عوارض جانبی خطرناکی دارد که می تواند سرعت پیشرفت بیماری را با افزایش سن بیمار بیشتر کند. همچنین ممکن است با مشکلاتی مانند هپاتیت ث همراه باشد که کبد به وسیله داروهای درمان ایدز تخریب می شود. بعلاوه این بیماری سرسخت و گول زننده است، زیرا بخشی از دی.ان.ای بیمار شده و تقریبا ریشه کن کردن آن غیرممکن می شود.

دانشمندان دانشگاه علوم پزشکی تمپل راهی برای جدا کردن ژن های آلوده یافته اند و ویروس را برای همیشه ریشه کن می کنند تا بیمار به درمان مادام العمر نیاز نداشته باشد. طبق گفته های دکتر کامل خلیلی، استاد و رئیس بخش علوم اعصاب دانشگاه، اگرچه چندین سال تا مرحله بالینی مانده، اما این پیشرفت قدم مهمی در ریشه کن سازی ایدز خواهد بود. در این تکنیک از آنزیم برش دهنده دی.ان.ای و رشته آر.ان.ای برای مورد هدف قرار دادن ژنوم و برش DNA ایدز از آن استفاده می شود. سلول می تواند ژنوم های خود را ترمیم و بخصوص این که رشته های خود را بدون وجود ویروس اچ.آی.وی به هم متصل کند. این درمان روی انواع سلول ها کاربرد دارد، ازجمله سلول های T و مونوسیت که پناهگاه این ویروس هستند.

در طراحی ابزارهای مولکولی محققان توالی نوکلئوتیدی را انتخاب می کنند که در هیچ توالی کدگذاری شده دی.ان.ای انسان ظاهر نمی شود، به این ترتیب از تاثیرات خارج از هدف که ممکن است سلول های بیمار یا دی.ان.ای او آسیب ببیند جلوگیری می شود. در مقابله با بسیاری از ویروس های دیگر نیز می توان این روش را اعمال کرد. در بیماران آلوده به ویروس اچ.آی.وی نوع اول تغییرات ناگهانی بسیاری وجود دارد و بنابراین نمی توان درمان منحصر به فردی برای آن تجویز کرد. از آنجا که هر بیمار توالی ویروسی مشخصی دارد، راه های درمانی نیاز به بررسی قبلی دارد. دانشمندان تلاش می کنند همه نسخه های ویروس HIV-1 را از بدن بیماران ریشه کن کنند و پیشرفت اخیر آنها راهی به سوی درمان ایدز است.

مترجم: ندا ابوطالبی راد / منبع: gizmag

/ 0 نظر / 42 بازدید