برای بیشتر افراد ماههای تیر، مـرداد و شهریور اوقات فراغت مناسبی است تا به زیر آفـتاب رونـد، در کنار ساحل بنشینند و حمام آفتاب بگیرند تا به این طریق پوست خود را برنزه کنند. به نظر می رسد کـه ایـن مـراسـم سـالانـه بـرای آقـایـان از اهـمیـت ویژه ای بـرخـوردار اسـت زیرا داشتن پوستی برنزه جاذبه آنها را در نـظر همسرشان افزایش می دهــد. اما متاسفانه هر ذره از نـور خـورشـیـد مـنـجـر بـه بـیـماریــهای کشنده ای نظیر سرطان پوست در انسان میشود. اگر چـه امروزه عمده ترین دلیل مرگ و میر در سطح جهان بیماری های قلبی-عروقی است، اما سرطان نیز بــصورت یکی از رعب انگیزترین انواع بیماریها به شمار می رود.

تشریح سرطان

به رشد نابهنجار، غیر عادی و کنترل نشده سلول های بدن سرطان اطلاق میشود که در صورت درمان نشدن منجر به مرگ بیمار می شود. بیشتر سرطان ها به صورت تومور و غده یا برآمدگی در بدن بروز میکنند. البته باید توجه داشت که تمام تومورها سرطانی نیستند. تومور بافتی است که هیچ گونه فعالیت فیزیولوژیکی را در بدن انجام نمی دهد. گاهی ممکن است شبیه به یک زگیل باشد و در مواردی به صورت یک غده بدخیم. سرطان پوست یکی از شایع ترین بیماری هایی است که از طریق تومورها به وجود می آیند، اما اگر در همان مراحل اولیه تشخیص داده شوند، جای امیدواری برای درمان آنها وجود دارد.


دلایل بروز سرطان پوست

انواع مختلف سرطان پوست در انسان به دلیل قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض اشعه فرابنفش به وجود می آید. این تشعشعات از طریق تابش نور خورشید به بدن انسان منتقل میشوند. پوست بدن شامل رنگدانه هایی به نام ملانین است که میتواند از ورود میزان معینی اشعه فرابنفش به درون بدن جلوگیری کند ولی با ایجاد شکاف در لایه ازن مقدار این تشعشعات خطرناک و کشنده به میزان دو برابر افزایش پیدا کرده است.

رنگدانه ها در افرادی که به طور طبیعی دارای پوست تیره تری هستند بیشتر بوده و مصونیت بیشتری در مقابل تابش نور آفتاب دارند. از این رو آن دسته از افراد که دارای پوست روشن تری هستند ریسک بالاتری را در ابتلا به انواع سرطان های پوستی دارند. بنابر این گرفتن حمام آفتاب روش مناسبی برای برنزه شدن نیست. البته ما سالن های سولاریم را نیز به شما پیشنهاد نمی کنیم زیرا آنها نیز به نوبه خود دارای مضرات بی شماری هستند.


انواع مختلف سرطان پوست

در علم پزشکی 3 نوع مختلف سرطان پوست تشخیص داده شده است:

1) بیسال: که برآمدگی سطحی پوست است، 2) کارسانوم: غده سرطانی قشر سطحی پوست، 3) ملانوم: تومر سیاه رنگ قشر عمیق پوست. اولین نقطه شروع سرطان مناطقی است که برای مدت زمان طولانی و به کرات در معرض نور خورشید قرار میگیرند مثل صورت، گردن و دستها. علائم آن عبارتند از: بیرنگ شدگی قسمت هایی از پوست بدن، ایجاد برآمدگی های سفید یا قرمز رنگ، خشکی و زبر شدن شدید و در نهایت ریزش شدید پوست. خونریزی و ایجاد شیارهای عمیق در پوست پیش بینی میشود اما بیمار طی این مراحل از دردهای سخت رنج نخواهد برد.

ملانوم: به عنوان خطرناک ترین نوع سرطان پوست شناخته شده است و 5 درصد کل سرطان های پوست را به خود اختصاص می دهد. با سرعت تمام در نقاط مختلف بدن ریشه میدواند. در میان مردان در سنین 20 تا 30 سالگی شایع تر است. نقطه شروع بیماری میتواند شکم، کمر، قفسه سینه و ساق پا باشد.

پیشگیری

اساسی ترین اصل برای محافظت پوست در مقابل انواع بیماری ها قرار نگرفتن در معرض نور خورشید است. تشخیص به موقع نیز مراحل درمان را کوتاه میکند. با مراجعه دائمی به پژشک متخصص، همواره از وضعیت پوست بدن خود آگاه شوید. بیشتر لک ها، خال ها و کک و مک های روی پوست طبیعی هستند اما چنانچه متوجه رشد غیرعادی یا بی رنگ شدگی و تورم در پوست خود شدید بدون هیچ گونه اتلاف وقتی به متخصص امراض پوست مراجعه کنید. با به کار گیری تکنیک هایی که در این قسمت ذکر می شود میتوانید همیشه از داشتن پوستی سالم و شاداب لذت ببرید.

پوشاک و متعلقات آن

از پیراهن های آستین بلند با پارچه های مرغوب استفاده کنید. پیراهنهای نازک و سفید رنگ و مایوهای تنگ و چسبان ابزار مناسبی برای مراقبت از پوست شما به شمار نمی روند.

با استفاده از کلاههای لبه دار از گوشــها، پیشانی و گونه های خود در مقابل نور خورشید محافظت کنید.

برای مراقبت از چشمان خود عینکهای آفتابی ضـــــد اشعه فرابنفش بر چشم خود بزنید.
کرم های ضد آفتاب

از کرم های ضد آفتابی که عامل محافظت از آفتاب در آنها 15 یا بیشتر است استفاده کنید. عامل محافظت در برابر آفتاب مدت زمانی است که شما می توانید بدون ایجاد آفتاب سوختگی در بدن مقابل نور خورشید قرار بگیرید. بدین معنا که با محصولی با عامل 15 شما میتوانید بدون ایجاد آفتاب سوختگی 15 بار بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید. همواره کرم هایی با عامل 15 یا بالاتر را خریداری کنید تا امنیتی پایدار در مقابل نور خورشید داشته باشید.

- کرم ها می بایست در حدود 30 تا 45 دقیقه پیش از قرار گرفتن در معرض آفتاب استعمال شوند تا زمان کافی برای نفوذ به لایه های درونی پوست وجود داشته باشد.

- تجدید دوباره کرم در بخش هایی که زیر نور آفتاب قرار دارند الزامی است. در این نوبت کرم را به فراوانی بر روی پوست خود مصرف کنید. افرادی که شنا میکنند و یا بدن انها به شدت تعرق میکند میبایست از انواع کرم هایی که در مقابل آب مقاومت دارند استفاده کنند.

- تشعشعات فرابنفش دارای قدرت نفوذ 5/1 در آب هستند، بنابراین شناگران حتما باید از کرمهای ضد آب استفاده کنند.

- برف، شن و آب اشعه خورشید را منعکس میکنند. پس استفاده از ضدآفتاب ها در پلاژهای ساحلی نیز ضروری است. سطوح بتونی و سفیدرنگ نیز درصد بسیر زیادی از نور خورشید را انعکاس میدهند.

- در نهایت باید به این مطلب اشاره کرد که پیشگیری بهترین درمان است. کرم های ضد آفتاب محافظت کامل از پوست در مقابل نور آفتاب را تضمین نمیکنند بنابراین بهترین راه پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید می باشد.


مواد غذایی

آن دسته از مواد غذایی که شامل مواد مرکب شیمیایی از قبیل آنتی اکسیدانها هستند سلامت بدن را در برابر سرطان ها تضمین می کنند. برای پیشگیری از سرطان پوست میبایست از ویتامین هایی نظیر C، E و A و همچنین سلنیوم به وفور استفاده کنید. کارتونیدها نیز در بدن به صورت اکسنده عمل کرده و از ابتلا به سرطان پوست جلوگیری میکنند.

- بیشتر از غذاهای گیاهی استفاده کنید. استفاده از میوه ها و سبزی های تازه 5 نوبت در طول روز شما را در مقابل تمام مریضی ها بیمه میکند

- به خاطر داشته باشید که خورشید این عامل مرموز و مرگ آور سراسر روزهای تابستان در بالای سر شما به کمین نشسته است. نوبت آن رسیده است که به مبارزه با آن برخیزیم و از خود دفاع کنیم.یک تن از هر سه نفر آمار قابل توجهی برای قربانیان سرطان است. به تکنیک هایی که در این مقاله به آن اشاره شد توجه کنید تا نام شما در شمار فهرست سیاه قربانیان قرار نگیرد.